Ось як пише про нашого земляка керівник клубу «Пошук» в Макарові Нетреба Д. С.
КАВАЛЕР ТРЬОХ ОРДЕНІВ СЛАВИ
Один з героїв Великої Вітчизняної війни Михайло Дюденко народився і виріс у Чорногородці. Закінчив середню школу в Вишеві. Захоплювався військовими пригодами, технікою. З перших днів війни - на фронті.
Ворог нестримно наступав. Фашисти захопили Київ, Полтаву, Харків. Бої ідуть під Смоленськом. В них десантник - розвідник разом з іншими тримає оборону на підступах до Москви. Відважний, сміливий. За мужність і відвагу в боях за столицю його нагороджено орденом Червоного Прапора.
Після госпіталю, де Михайло залікував поранення, його направили на короткотермінові спеціальні курси розвідників. По їх закінченні потрапив у полкову розвідку при штабі Ленінградського фронту, де очолив розвідувальну групу з восьми чоловік. Скільки бойових операцій проведено в тилу, і щоразу розвідники поверталися зі здобутим «язиком». Крім ордена, він був удостоєний ще двох медалей «За відвагу».
У жовтні 1943 року, коли радянські війська визволяли міста і села України і на 750-кілометровому фронті наближалися до Дніпра, Михайло отримав орден Червоної Зірки і відпустку на 10 днів. Мати Наталія Іванівна і сестричка Надійка, що жили в Чорногородці, були ще під ярмом фашистів. Який же то розвідник, якщо не винахідливий. Його командування зв'язалося з командуючим Першим Українським фронтом М. Ватутіним. І ось Михайло з десантниками-розвідниками на літаку приземлилися на галявині лісу біля рідного села. Там він кожну стежину знав. Поки група виконувала завдання, Дюденко пробрався в село. Фашистів, на щастя, в Чорногородці в той час не було. І ось він на порозі рідної домівки.
Сутінки. В хаті ледь-ледь блимає каганець, а зажурена мати стоїть перед образами і молиться.
— Господи, будь милосердним, збережи мого єдиного синочка Михайлика від кулі, від ран, від смерті. Дай ще хоч перед, смертю глянути в рідні очі.
— Мамо! Ріднесенька моя, це я - твій любий Михайлик! - тихесенько відчинивши двері, кинувся син до неньки. Мати оглянулася. І справді, перед нею красивий, весь в орденах і медалях син. Прибігла сестра, збіглися сусіди і до 4-ї години в хаті гуділо, як у бджолиному вулику.
Рівно о 4- ій Михайло попрощався з ріднею , односельцями і пішов у ліс, де чекали його розвідники. Пішов не оглядаючись, а мати дивилась услід доти, поки не скрилась в осінньому тумані його постать.
У січні 1944 року в складі Першого Прибалтійського фронту Дюденко в перших рядах із бою в бій. Розвідка, короткий відпочинок і знову рейд у тил ворога. На грудях відважного воїна засяяв орден Слави III ступеня за особистий подвиг в бою віч-на-віч з ворогом.
Липень 1944 року . Війська 2-го Прибалтійського фронту, в якому воював і старший сержант Дюденко, готувались завдати удар по противнику в напрямку північної Латвії. Тобто, по м. Валга, де ворог мав особливо укріплені позиції. Треба було негайно взяти «язика». Темної ночі розвідники-десантники були в заданому районі і раптово атакували опорний пункт гітлерівців. У результаті короткого бою розвідувальна група під керівництвом Дюденка взяла в полон трьох гітлерівців, з них двох офіцерів. За цю блискучу операцію Михайло Сергійович нагороджений орденом Слави II ступеня.
З великими втратами наші війська форсували ріку Гауя і вийшли в район Смілтене, де 10 жовтня 1944 року хоробрий розвідник знову відзначився. Командир роти і старший сержант Михайло Дюденко, вибираючи місце для спостережного пункту, потрапили під шквальний кулеметний вогонь противника. Одержавши від командира дозвіл на ліквідацію ворожої «точки», розвідник підповз на близьку відстань до дзота і знищив його гранатами. Скільки таких епізодів було на фронтових дорогах розвідника. Тривали кровопролитні бої за міста і села Латвії.
Група Дюденка здійснювала розвідку в заданому районі, де була добре укріплена ворогом висота. Треба обстежити підступи до неї. Навкруги ліс. Випливши з-за дерев, місяць освітлював дорогу бійцям. Вони всі підступи до висоти обстежили, ще й «язика» в придачу взяли. А він виявився непростим. Офіцер дав цінні відомості, завдяки яким й було взято висоту.
За особистий вияв відваги, мужності, талант розвідника Дюденка нагороджено третім орденом Слави І ступеня в лютому 1945 року. А кавалер ордена Слави трьох ступенів прирівняний до почесного звання Героя Радянського Союзу.
Вже недалеко було до повної перемоги. Написав листа в Чорногородку. Наталія Іванівна раділа синовим успіхам, все село гордилося своїм земляком.
Наступала весна 1945 року. Радянські війська продовжували громити ворога. Полк Михайла вів наступ на укріплені фашистські позиції, де зосередилось угрупування. З ялинової посадки по наступаючих вдарили німецькі танки. Наші бійці перебігали, падали і повзли, стріляючи з автоматів.
Дюденко разом з ними. Дружне «Ура!» прогриміло над полем бою. Розвідник скосив автоматною чергою ще з десяток гітлерівців. Раптом щось вибухнуло, дзвін у голові, а він із закривавленим обличчям. Похитуючись, ступив крок, другий... і впав ниць прямо в багнюку. Все зникло, лише чорна порожнеча, Михайло плив у ній, як у човні на воді, тихо і спокійно. Ще промайнуло в голові: «Невже мене вбито?»
Лежав він у бурій багнюці, обіймаючи свій автомат. Уже не бачив, як було вщент знищено вороже угрупування.
Загинув Герой 9 березня 1945 року, за два місяці до жаданої Перемоги... З військовими почестями його поховали в братській могилі с. Каймери в Латвії, далеко від рідної Чорногородки.
— Ми всі так чекали Перемоги в сонячні теплі дні кінця березня 1945 року, - згадує Надія Дюденко, сестра Героя. - Отримали від Михайлика листа, що блукав солдатськими дорогами більше місяця. Мама плакала від щастя, що син живий. А на другий день принесли похоронку... Горе словами не передати. Як ми любили Михаилика! Його інакше й не називали. Брат був завше лагідним, добрим. Красень чорнявий, синьоокий, з постійною посмішкою на вустах.
Таким і залишився назавжди Михайло Сергійович Дюденко: молодим, красивим, гордим і мужнім, що понад усе в світі любив свою родину і свій рідний край.
Наталія Іванівна не кричала, не голосила. Взявши в руки похоронку, замовкла, замкнулась у собі. І з дня в день, неначе віск від вогню, танула від горя. Через місяць від дня отримання страшної звістки її серце не витримало... Поховали матір хороброго солдата напередодні Дня Перемоги. Не залишив він після себе роду, не встиг завести сім'ю. Та вічно пам'ятають ім'я Героя його земляки, люблять свій рідний край, як любив він. Батьківщина в нас одна! Це Україна - одна-єдина на білім світі. І її сини-герої вічно житимуть у пам'яті народу.
СПИСОК