Чорну гору омивала з усіх сторін вода. Справа - річки Ірпінь, решта - глибокий рів, заповнений водою. За переказами, в рові було так багато води, що там втопилися два воли разом з возом.
За легендою, в річці купаючись, втопилась дівчина, зачепившись за пень. Батько тільки зміг крикнути: «Іра, пень!» Звідси й пішла назва річки - Ірпінь.
В XVII ст., за дослідженням історика Кучери М. П( 1972р.), на острові посеред р. Ірпінь стояв замок; він відмічений на карті французького інженера Біплана.
Очевидно, укріплення замчища були споруджені на давньоруському городищі, яке можна ототожнювати з літописним Чернєвом. На городищі знайдено уламки гончарного та ліпного посуду І тисячоліття (науковий архів інституту археології).
А учень Коваль Роман на городі свого діда Рудкевича Івана знайшов ріг-чашу, виорану із землі, недалеко від річки Ірпінь. Це свідчить про те, що тут (в Чорногородці) велась жвава торгівля з античними містами-державами та Кавказом через річку Ірпінь за часів Київської Русі.
У 1240р., ймовірно, Чернів, як і Бишів, Білгород, Васильків, було зруйноване монголо-татарами. Переписавши населення і обклавши його даниною, завойовники володіли руськими землями за допомогою місцевих феодалів. Найближча ставка монголо-татар знаходилась у Каневі, а Києвом і Київщиною правив Ярослав Всеволодович, після його смерті - його син Олександр Невський, проте він залишився в Північній Русі, як і його батько, а Київ і Київщина лише номінально належали до їхніх земель.
(«Літопис Руський»)
Для захисту від ворогів в той час будувались Змійові вали. Такий вал проходив через Чорногородку від річки Лупи до с. Яблунівки.
Існує легенда про назву цих валів.
Колись давно з'явився стоголовий змій, почав спустошувати довкілля і поїдати людей. Кожен, хто хотів убити його, ставав жертвою своєї сміливості. Після переговорів зі змієм жителі повинні давати в жертву новонароджене немовля. Коли дійшла черга до царівни, цар пообіцяв переможцю половину держави. І ось з'явився богатир Кузьма, який подолав стоголового змія. Отримавши в нагороду землю, він замість волів запріг змія, оборав її плугом. Із борозни, проведеної величезним плугом, вийшов вал, що й нині називається Змійовим.
Є відомості, що від часу спорудження деяких валів минуло майже дві з половиною тисячі літ.
Можливо, за аналогією Великої Китайської стіни, яка почала споруджуватися ще в VII ст. до н. е., почали будувати подібні «стіни» й у наших краях. Залишки цих валів використовували військові під час Другої світової війни.
Конструкція Змійових валів залежала від того, який народ її споруджував. Експедиція Інституту археології АН України ви явила так звану зрубну систему. Впродовж валу ставили прямокутні дерев'яні зруби, які заповнювали ґрунтом, а вже потім з обох боків насипали земляні схили.